QJ8008L5TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QJ8008L5TP
Mfr.Part # : QJ8008L5TP
Manufacturer : Littelfuse
Description : TRIAC 800V 8A TO220
Stock : 1000
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status : Active
Supplier Device Package : ITO-220AB
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 800 V