MAPLAD18KP43AE3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MAPLAD18KP43AE3
Mega Source # : MEGA-MAPLAD18KP43AE3
Manufacturer : Microsemi
Packaging : Bulk
Description : TVS DIODE 43V 69.4V PLAD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 43V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 69.4V
Voltage - Breakdown (Min) : 47.8V
Unidirectional Channels : 1
Type : Zener
Supplier Device Package : PLAD
Series : Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection : No
Power - Peak Pulse : 18000W (18kW)
Package / Case : Nonstandard SMD
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 260A